Labioplasti Nedir?

Labioplasti,  diğer adı ile genital dudak ameliyatı genital estetiğin en çok uygulanan ameliyatıdır. Özellile Labioplasti denince ilk akla gelen labia minora dediğimiz küçük dudakların ameliyatıdır.

Kimlere yapılır?

Labioplastiyi sadece estetik ameliyat olarak düşünmemek lazım.Genetik olarak tek taraflı büyüme,sarkma  da günlük  yaşamı zorlaştıran sebepler olabilir.Onun dışında yine normal doğuma ve yaşa bağlı elastikiyet kaybı da bu dudakların sarkması ve büyümesine sebep olabilir.Ayrıca bu sebeplere bağlı klitoris dediğimiz zevk organı üstünde de fazla doku birikimi olabilmektedir.Aynı seansta bu doku fazlalılığın alınması mümkündür. Buna hudoplasti (hood reduction) denilmektedir.

Labioplasti nasıl yapılır?

Labioplastide 2 teknik kullanmaktayız.Bunlar hasta durumuna ve ihtiyacına göre belirlenen kesim şekli teknikleridir. Bu yöntemler Trim Labiaplasty ve Wedge Labioplasti yöntemleridir.Kliniğimizde Lazer ve koterle uygulanabilmektedir.Ameliyat süresi ortalama 45 dakikadır.Genel ve spinal anestezi ile uygulanabilmektedir. Herhangi bir iz ve ameliyat sonrası dikiş alınması gerekmemektedir.İyileşme süresi 6 haftadır.

Labiapasti sonrası neler yapılmalıdır?

Ameliyat sonrası 6 hafta cinsel ilişki,ağır egzersiz yasaktır.Yavaş tempo yürüyüş serbest. Duş serbest ama ameliyat alanına sert hareketler bulunumaması gerekmektedir ve kuru tutulması gerekmektedir.İlk 1 ay genital kıllar tıraş edilmesin.Ameliyat sonrası 2 gün buz uygulaması 4-5 saatte 1 15 dk olunucak şekilde devam edilmelidir.

WhatsApp