Rinoplasti Nedir? Kimlere Yapılabilir?

Rinoplasti Nedir? Kimlere Yapılabilir?

Rinoplasti olarak da isimlendirilen burun estetiği ameliyatı, burnun biçimini ya da ölçüsünü değiştirmek amacı ile yapılan bir operasyondur. Burun yüzün merkezinde yer alması nedeniyle burundaki ufak farklılıklar bile yüzün genel çekiciliğinde ciddi iyileşmelere sebep olacaktır. Burun cerrahisi kozmetik cerrahinin en eski örneklerinden biri olmaktadır ve bugün de yüksek ilgi görmektedir.

 

İşlem Özeti

-İşlem zamanı:1,5 ila üç saat

-Hastanede kalma zamanı:1-2 akşam

-Anestezi: Genel anestezi alt kısmında ya da sedasyon ile kısmi uyuşturma

-İyileşme zamanı:6 ila 12 ay

Burnunuz yüzünüzün merkezinde yer almaktadır, bu nedenden dolayı yüzünüzün görüntüsüne katkı vermekte olan ana etmendir. Burnunuzun nitelikleri ebeveynlerinizden kalıtım ile alınırken, bu nitelikler buluğ devresinde tamamıyla şekillenmeye başlar. Değişik biçim ve ölçülerde burunlara sahip kişilerin yanı sıra, hoş bir burnun ne şekilde gözükmesi gerektiği konusu ile ilgili da birden fazla değişik görüş bulunur.

Bazı kişiler burunlarının biçimi ve ölçüsünü beğenmemekte ve bunun neticesinde rinoplasti ile bir çözüme ulaşmayı arzulamaktadır. Travma ya da yaralanma daha sonrası burun bölgesinde hasar oluşmuş olan insanlar de burun ameliyatı ile hoş bir buruna sahip olmayı düşünmekte. Bunlarla beraber burun yapısı nedeniyle solunum sorunları yaşamakta olan hastalar da bu ameliyatı yaptırmayı istemektedir.

 

 Burun Estetiği Bana Ne Katacak

Burun estetiği görüntünün yanı sıra çoğu sorunu çözüme ulaştırmakta kullanılıyor. Bunlardan kimileri:

-Solunum Problemlerinin İyileştirilmesi. Bu problemle alakadar operasyon işlevsel burun estetiği olarak da adlandırılmaktadır. Burnun ölçülerini ve profilini küçültmek. Ayrıyeten redüksiyon rinoplasti olarak da adlandırılmaktadır, Burnun ölçülerini ve profilini büyütmek.

-Boyutu yükseltmek emeli ile yapılan rinoplasti operasyonu augmentation rinoplasti olarak adlandırılmaktadır. Burun ameliyatı bir greft ya da nazal implant kullanımını gerektirebilmektedir, Burnunuzun ucu, köprüsü ya da burun deliklerinin biçimini yapılandırma. Bu operasyon burun kemiğinin kırılması ve kıkırdağın tekrar yapılandırılmasını içermektedir, Burun ve üst dudak içindeki mesafenin ayarlanması.

 

 Kimler Burun Estetiği Ameliyatı Olabilir

Rinoplasti hem erkekler hem de kadın cinsiyeti için Türkiye’de en fazla yapılan işlemlerden birisidir. Rinoplasti adayları genelde burunlarındaki estetik problemler sebebiyle burun ameliyatı olmayı seçerler. Nefes alma problemleri gibi işlevsel problemler yaşamakta olan hastalar da bu işlemi seçmektedir. Bahsedilen işlevsel problemler burun tıkanıklığı ve gürültüyle, yüksek sesli nefes alma gibi sorunları oluşturabilmektedir. Ayrıyeten bu sorunlara sahip insanlar uyurken bu işlevsel problemler yüzünden horlama sorunu çekmektedir.

Aşağıdaki maddelerden bir ya da birden çoğuna sahip insanlar rinoplasti için makul aday olarak sayılmaktadır.

Burun ölçüsü ve biçiminden memnun olmamak, Burnunuzda travma daha sonrası oluşmuş olan hasar bulunması, Fonksiyonel burun sorunları nedeniyle zorlanarak nefes almak, Gürültüyle horlamak, Sağlıklı sınırların içinde bir vücut kütle endeksine (BMI) sahip olmak, Sağlık hali iyi ve önemli hastalığı olmamak, Zihinsel ve duygusal olarak ameliyata hazır olmak, Ameliyat sonucu için gerçekçi beklentilere sahip olmak.

Burun estetiği fiyatları gayet uygun olmakta olup isteyen her insan rahatlıkla yaptırabilir bir pozisyonda olmaktadır. Burun estetiği fiyatları genel olarak oldukça uygundur buna ek olarak burun estetiği fiyatları genel olarak sabit olmaktadır

 

 

 

WhatsApp