saç ekimi

Saç Ekimi

Saç ekimi özellikle erkeklerin saç dökülme dönemlerinde ihtiyaç duyduğu estetik bir işlemdir. Elbette ki sadece erkekler değil kadınlar da saç ektirebilmektedir. Günümüz teknolojisinde saç ekimi operasyonları bir hayli geliştirilmiştir. Bu gelişme işlemi yaptıracak olanlara da kolaylık sağlamaktadır. Enseye yakın olan başın arka tarafı kelliğe dirençli bölgedir. Bu sebepten dolayı bu bölgeden alınan saç kökleri saçların döküldüğü alana taşınır.

 

Saç Ekimi Hakkında Genel Bilgiler

Saç ekimi alanında uzman olan klinikler çeşitli tekniklerle çalışmaktadır. Uzmanlar kişiyi muayene ettikten sonra hangi tekniğin daha uygun olabileceğine karar vermektedir. Saç ekimi merkezleri bu işlemi cerrahi bir işlem olarak adlandırmaktadır. İyileşme sürecini çeşitli bakımlarla hızlandırmaktadır.

Kişiler saç ekimine saç kökünün artık aktif olmadığı zamanlarda ihtiyaç duymaktadır.

Saç kökleri özellikle ilerleyen yaş aralıklarında beslenme ve diğer özelliklere bağlı olarak etkenliğini zamanla kaybedebilmektedir. Bu durumda bazı alanlarda saçsızlık oluşabilmektedir. Saç ekimi mikro cerrahi yöntemlerle bir nakil işlemidir. Bu işlemde dökülen bölgeye yine hastanın kendi sağlıklı saçları eklenir. Bu sebepten dolayı saç ekimi operasyonları sadece kişiye özel planlanır ve uygulanır.

 

Saç Ekimi Yöntemleri

Saç ekimi yöntemlerinin genelde Fue ve fut olmak üzere ikiye ayrıldığını söyleyebiliriz. Bu iki yöntem yapılış olarak birbirinden farklı olsa da amaçları aynıdır. Tekniklerin amacı saç kökü olmayan bölgeyi sağlıklı saçlarla doldurmaktır.

Saç ekim yöntemi belirlenirken kişinin saç kaybının oranına, bölgenin yerine ve daha pek çok nedene bakılır. Bu nedenlere bağlı olarak uzmanlar kişide hangi saç ekim yönteminin kullanılmasının doğru olduğuna karar verir.

 

Saç ekim yöntemlerinin tamamı şöyle sıralanmaktadır;

  • FUT Tekniği
  • FUE Tekniği
  • Manuel Punch
  • Hiperbarik
  • DHI
  • Robotik

Araştırmalara bakıldığında yukarıdaki tekniklerden en çok FUT Tekniği, FUE Tekniği ve DHI Tekniğinin popüler olduğunu görmekteyiz. Bu sebepten dolayı aşağıda bu üç tekniği ayrı ayrı ele alacağız.

 

FUT Tekniği

Saç ekimi yöntemlerinden olan FUT tekniğinde saç alınacak olan alandan saç kökleri bir şerit halinde çıkarılır. Bu yüzden FUT tekniğinde kullanılan bu şeritler saçların alındığı alanda bazı izler bırakabilir.

FUT tekniğinde saç alınacak bölge tamamen kesilir. Bu yüzden işlem sonrası dikiş izi kalabilir. Bu da hastanın zaman olarak daha uzun sürede iyileşmesine neden olabilir. Bu teknikte saç kökleri bütün halinde değil kümeler halinde alınır. 1 ile 4 saç kılı bulunduran saç kökleri boş alana transfer edilir. Sağlıklı olması adına kıl kümeleri mutlaka mikroskop camı altında oluşturulur ve mikroskop camı altında ayrıştırılır.

 

FUE Tekniği

Bu teknikte kafanın belirli bir bölgesinden alınan saç kökleri saç olmayan alanlara ekilir. Bu yüzden saç ekimi öncesinde yapılan işlem köklerin nakledileceği bölgedeki saçların folikül çıkarma yapılmadan önce 1 mm olacak şekilde kısaltılmasını içerir.

Bu teknikte saç köklerinin tek tek ciltten alınması söz konusudur. Yine aynı şekilde eklenecek bölgeye de bütün halinde değil tek tek ekleme yapılmaktadır. FUE tekniğinin daha uğraştırıcı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Fakat bu yüzden hastanın iyileşmesi daha hızlıdır. Yara izi kalma olasılığı yok denecek kadar azdır. Bu teknik diğer tekniklere göre avantajlarından dolayı daha yüksek tutarlı olabilmektedir.

 

DHI Tekniği

DHI kısaltılmış kelimesinin uzun hali Direct Hair Implantation kelime öbeğidir. İngilizce kökenli olan bu kelime öbeğinin Türkçesi doğrudan saç ekimi manasına gelmektedir. Bu teknikte sadece uzmanlar tarafından kullanılabilecek choi adlı medikal kalemden yararlanılır. Bu kalem greftleri toplar. Sonrasında da bu kalem sayesinde alınan saçlar cilde kesi, kanal açılmadan direkt olarak yerleştirilir.

Bu teknikte kısa sürede kanal açılarak aynı anda saç kökü yerleştirilebilir. Bu şekilde tek seferde iki işlem uygulanır. Bu teknikte kanama az olur. Belirlim aşamalarla uzmanlar tarafından uygulanır. Kısa sürede biterken hastanın iyileşmesi çok hızlıdır.