Saç Mezoterapisi Nedir

Saç Mezoterapisi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Mezoterapi Nedir?

Mezoterapi yeni moda bir işlem değildir. Bilinenin aksine, tıbbi olarak kanıtlanmış bir tedavidir. Bu mezoterapi işleminde, mezoderme güçlü bileşenler iletmek için iğnelere dayanır. Doğrudan saç folikülüne aktif besinler sağlar. Bu sayede saç derisinin gençleşmesini ve saçın yeniden büyümesini destekler.

Ayrıca bu işlem “mikro iğneleme” olarak da bilinir. Ayrıca saç mezoterapisi nedir sorusu terimsel olarak da ifade edilebilir. Terim, derinin orta tabakasını veya dermis tabakasını ifade eden ‘mezoderm’ kelimesinden türetilmiştir. Doğrudan cildinizdeki saç köklerini hedef alan mezoterapi uygulaması, saç sorununun köküne yönelik net bir uygulama yolu sağlamıştır.

Saç Mezoterapisi Nedir

Saç Mezoterapisi Nedir? Mezoterapi dökülmeyi durdurur mu?

Saç Dökülmesi Problemi

Saç dökülmesi, parmaklarınızı saçlarınızda gezdirirken veya kafa derinizi çekmeden bir tutam saçla karşılaştığınızda ciddi bir durum olabilir. Aynı zamanda, 40’lı yaşlarda erkekler ve kadınlar arasında gittikçe yaygın bir hale gelmektedir.

Ne yazık ki, saç derinizin veya saçınızın ihtiyaçları karşılanmazsa, hiçbir saç dökülmesi tedavisi veya şampuanı saç derinizdeki seyrelme bölgelerine teselli sunamaz. Başka bir deyişle, kulaktan dolma bilgilerle aniden saç mezoterapisi nedir sorusunu araştırmadan önce saç dökülmenizin arkasındaki nedenleri anlamak ilk adımdır. Daha sonra saç dökülmesini durdurmak için profesyonel tedavi aramak doğru bir adım olacaktır.

 

Saç Dökülmesinin Türleri

Sadece bir çözüm arayan bizler için kafa karıştırıcı olabilecek çeşitli saç dökülmesi türleri vardır. Basit bir ifadeyle, kafa derisinde eskiden boş olmayan taze kel noktalar veya incelme alanları bulursanız, saç dökülmesi yaşıyorsunuz demektir. Bunun nedenleri oldukça geneldir. Ama yaygın olarak, şiddetli stres, hormon dengesizlikleri, hamilelik veya genetik odaklı durumlarda ortaya çıkabilmektedir. Bazı yaygın saç dökülmesi türleri şunlardır:

Androgenetik alopesi, erkek veya kadın tipi kellik olarak bilinir. Genetik faktörlerden kaynaklanır. “Androgenetik” terimi, zayıflamış saç köklerini ve başın tepesindeki bölgelerin incelmesini tetikleyebilen ve saç çizgisinin gerilemesine neden olan androjen hormonlarının artan üretimini ifade eder.

Evrimsel alopesi, genellikle yaşlanma dönemlerinde baş gösterir. Yeni saçlar uzayabilir ancak daha yavaş bir orandadır. Saç dökülmesi daha hızlı ve daha uzun süre gerçekleşir. Dolayısıyla kafa derinizde incelme alanları oluşur.

Çekiş alopesi, kadınlarda daha sık görülür. Örgüler, atkuyruğu veya topuz gibi sıkı saç modellerinden kaynaklanır. Saçları çekerek, zamanla bu, saç köklerinin zayıflamasına ve saç kırılmalarına neden olabilir.

 

Mezoterapi Saç Dökülmesini Durdurur Mu?

Saç dökülmesinin ameliyatsız tedavilerinin en büyük yöntemlerinden biridir. Mezoterapi hem kadınlarda hem de erkeklerde saç dökülmesini yavaşlatan bir yöntemdir. Yani, mezoterapi saç dökülmesini durdurur mu diye düşünenler için olumlu bir yanıt verilebilir. Çünkü bu işlem saç dökülmesini önler. Ayrıca açların uzamasını sağlarken, saçların canlı bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.

Mezoterapi, daha önce yapılan muayeneye göre saç köklerinin yardımı için gerekli vitamin, mineral ve besin maddelerini sağlamak için kullanılır. Bu işlemde mikroenjektör kullanılarak vitamin, mineral ve besinlerin saçlı derinin 2-3 mm altına enjekte edilmesi gerekir. Ayrıca bu yöntem saç ekimi ile birlikte kullanılabilir. Ameliyat sonrası süreçte uzman bir doktorun tavsiyesi veya yönlendirmesi üzerine saç ekimi altıncı ayının bitiminden sonra mezoterapi tedavisi uygulanabilir.

Daha sonra mezoterapi uygulaması sona erer. Saçlı deride uygulanan bölge en az on ila on beş saat suya değdirilemez ve en az on saat duş alınamaz. Bu detaylara dikkat edilse de yaşa, saç dökülmesinin şiddetine ve saç köklerinin durumuna göre önümüzdeki iki veya üç ayda gözlenebilecek önemli bir değişim olacaktır.

 

Mezoterapiyi Kimler Yaptırabilir?

Eğer mezoterapi saç dökülmesini durdurur mu diye düşünenlerdenseniz muhtemelen saç dökülmesinden kurtulmak istiyorsunuzdur. Mezoterapi, saç dökülmesini önlemek ve kişinin sağlığı için vitamin rezervlerini doldurmak için kullanılır. Eğer yapılan tetkiklere göre vitamin ihtiyacı saptanırsa mezoterapi uygulanmalıdır. Bu nedenle şikayetçi olan herkes faydalanabilir.

 

Mezoterapi Fiyatları

Öncelikle saç mezoterapisi fiyatları tercih edilen kliniğe ve kişilerin saç yapısına göre farklılıklar gösterebilmektedir. Bu nedenle tercih edeceğiniz klinik ile görüşme yapmak şarttır.

WhatsApp