Karın Germe (Tummy Tuck) Estetiği

Karın germe, diğer bir adıyla tummy tuck estetik bir operasyondur. Bir türlü erimek bilmeyen yağ dokularının ve zamanla sarkan cilt yapısının düzeltilmesi işlemine karın germe ameliyatı (tummy tuck) adı verilmektedir.

Karın germe ameliyatı bir kilo verdirme işlemi olmaması sebebiyle bu ameliyata ideal kiloya düştükten sonra karar verilmelidir. Aynı zamanda eğer gebelik gibi bir durum düşünülüyorsa ameliyatın gebelik sonrası yapılması çok daha uygun bir seçim olacaktır. Çünkü doğum sırasında ameliyatta gerilen kasların ayrılma durumu söz konusudur.

Ameliyatın, Mini abdominoplasti, genişletilmiş abdominoplasti, standart abdominoplasti ve fleur-de-lis abdominoplasti gibi çeşitleri mevcuttur. Mini abdominoplasti karın sarkmasının daha az olduğu hastalara uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntemde sarkma az olduğu için ameliyat izi de bu ölçüde daha az olacaktır.

Genel dren gerekmemektedir. Standart abdominoplasti karın sarkması daha fazla olan hastalar için tercih edilir. Bu yöntemde göbek deliği yer değiştirir. Mini apdominoplastiye göre ameliyat uzunluğu daha fazla olacaktır. (ortalama 20-25 cm kadar) ameliyatta dren gerekir. Genişletilmiş abdominoplasti ise çoğunlukla ciddi kilo vermiş kişilerde uygulanmaktadır. İyileşme süresi standart abdominoplasti yöntemiyle aynı sürededir.

 

Karın Germe Ameliyatına Sebep Olan Faktörler Nelerdir?

Karın bölgesi sarkmalara ve yağlanmaya en müsait bölgeler arasındadır. Buradaki yağlanma karın bölgesinde bulunan iç organları da etkileyeceği için buradaki organlar zamanla fonksiyonlarını yeterince yerine getirememeye başlarlar.

Zamanla bölgede elastikiyet kaybı yaşanır. Bunun sebebi ise kilo alıp verme dengesinin bozulması, hamilelik sonrası yaşanan deformasyonlar gibi nedenlerdir. Maalesef bu gibi bozukluklar egzersizlerle düzelemediğinden kişiler diğer bir adıyla tummy tuck olan karın germe ameliyatına başvurmaktadırlar.

 

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın germe ameliyatı yapılırken öncelikle vücuttaki fazla cilt ve yağ dokusu çıkarılır. Daha sonra karın bağı dikişler yardımıyla sıkılarak daha gergin bir karın elde edilir. Tummy tuck sayesinde göbek deliğinin altında kalan bölgedeki çatlakların giderilmesi de mümkündür.

Sıkı karın anlamına gelen tummy tuck tekniğinde ise normal karın germe ameliyatlarından farklı olarak sadece alt karın değil karın bel ve kasıklar da şekillendirilebilmektedir. Ameliyat için genellikle çamaşırın altında kalacak şekilde ince bir kesik atılır. Eğer tam karın gerdirme ameliyatı yapılacaksa ikinci bir kesik de göbek deliği bölgesine atılır.

Mini karın gerdirme operasyonlarında atılan kesikler çok daha kısadır. Atılan kesiklerden karın kasları gerdirilir, sağlamlaştırılır. Daha sonra deri gerdirilir fazla deri alınır ve dikilir. Operasyon genel anestezi altında yapılmaktadır ve ortalama iki ila beş saat sürebilir. Hasta bir kaç gün hastanede kaldıktan sonra taburcu edilir.

İyileşme süreci ise iki haftadan iki aya kadar sürebilmektedir. Hasta ameliyat sonrası son derece dikkatli olmalı özellikle ağır şeyler kaldırmaktan kaçınmalıdır. Ameliyat sonrası korse kullanımı sıvı birikmesini önleyebileceği gibi karın kaslarının daha hızlı iyileşmesinde de katkıda bulunacaktır.

Ameliyat sonrası son halin ortaya çıkması için en az üç aya ihtiyaç vardır. Bu süre zarfında doktorun önerdiği egzersizlere ve beslenme şekillerine dikkat etmek daha mutlu bir sonuç alınmasını sağlayacaktır.

 

Karın Germe Ameliyatı Kimler İçin Uygundur

Bu ameliyat genellikle aşırı kilo vermiş kişiler, karın bölgesinde sarkma bulunanlar, yağ aldırma ameliyatından sonra karın bölgesinde oluşan sarkmaları gidermek isteyenler, zayıf karın duvarına sahip kişiler ve göbek bölgesinde fazla yağ bulunanlar tarafından tercih edilmektedir. Bu sebepler yanında genetik faktörler de kişinin karın germe ameliyatı olmasına sebep olabilir. Ameliyat için vücut kitle indeksinin iyi durumda olması gerekir.

Operasyon hem kadın hem de erkekler için uygundur. Ancak diyabet, kalp hastalığı gibi ciddi rahatsızlığa sahip insanlara ve sigara içenlere tummy tuck önerilmez. Aynı zamanda ameliyat için 18 yaşından büyük olmak gerekir.

Her ameliyatta olduğu gibi karın gerdirme ameliyatında da bazı riskler mevcuttur. Bu riskler; asimetrik görünüm, yetersiz sonuç, his kaybı, kanama vb. risklerdir. Ameliyat alanında uzman kişiler tarafından yapıldığında bu risk olasılıkları daha da düşecektir.

 

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları

Ameliyatın içeriğine göre kişiden kişiye farklılık gösteren karın germe ameliyatı fiyatları, muayene sonucunda hastanın durumuna göre belirlenmektedir. Türkiye’de sıklıkla tercih edilen ameliyat türlerinden biridir. Ameliyat yağ aldırma gibi çeşitli operasyonlarla beraber de yapılabileceği için sabit bir fiyat söz konusu değildir.

 

واٹس ایپ