VAJİNOPLASTİ NEDİR?

Vajinoplasti vajenin daraltılması ve aynı zamanda bozulan şeklinin eski haline döndürülmesi ameliyatıdır.

Kime Vajinoplasti yapılır?

Vajina yapısı itibariyle hem enine hem de boyuna esneyebilen bir organdır.  Sadece yapısal olarak bile bol vajinaya sahip olunabilir  Ancak çoğu zaman bu genişlemenin sebebi normal doğum ve doğumlardır. Bazen ise sık cinsel ilişkiye girmiş veya sezeryan öncesi sancı çekip, bebek başının aşağı indiği durumlar da bu genişlemeye sebep olabilir. Bu genişleme çiftlerin cinsel birliktelerinde tatminsizlik, kadında gaz kaçırma gibi problemlere sebep olabilir.

Vajinoplasti nasıl yapılır?

Kliniğimizde 2 tür teknik uygulanmaktadır. Bunlar hastanın vajina genişliği, şikayete göre belirlenmektedir. İlki vajen arka duvarından üçgen bir parça çıkararak (colporaphy posterior) yapılan ve daha sonra dokularak kat, kat tamir edilmesidir. Diğer yöntem ise yan duvarlardan dikdörtgen bir parça çıkarak alt-üst genişlemenin azaltılarak yapılmasıdır.

Vajinoplasti faydası nelerdir?

Vajinoplastinin bizce  en önemli faydası kadının özgüveninin yerine gelmesidir. Vajinanın yapısı gereği ereksiyon bölgesi  girişi yani klitoris ve G noktasıdır. Vajinanın daraltılması sonrası hem penisin bu bölgelere teması kolaylaştırılması hem de penis vajen tarafından daha çok sarıldığı içi erkek ve kadının ikisi açısından da cinsel birliktelikte yaşadıkları zevk artacaktır. Bunun dışında yine vajenden gelen gaz çıkarma sesleri engellenir ve yine bazı durumlarda idrar kaçırma şikayeti olan hastalarda aynı seansta bazı teknik uygulamalar ile bu şikayetler de giderilebilir.

Vajinoplasti ameliyatı sonrası neler yapılmalı?

Ameliyat sonrası 1 ay ağda, lazer uygulamaları önermiyoruz. Dikişler kendiliğinden eriyen, alınması gerekmeyen dikişlerdir.  4-6 Haftalık iyileşme sürecinde cinsel birliktelik, havuz, deniz, hamam, önermiyoruz. Ameliyat sonrası 1 ay ağır sporlardan uzak durulmalı mümkün olduğunca kabız olunmamalıdır.

 

WhatsApp